сряда, 9 март 2016 г.

Нова професия - холистичен нутриционист

Най-общо казано холистичният нутриционист * е специалист по здравословно хранене. Нутрицизмът не е само определен режим на хранене, това е идеология, специфичен подход към храната не само като средство за задоволяване на физически нужди, а като удоволствие, начин за  интеграция, изява на идентичност. Ако можем да се върнем в миналото и да потърсим бащата на тази наука, то (неосъзнато) за такъв може да се приеме  Хипократ, изрекъл следната фраза „Нека храната ви бъде лекарство“.

Вече си имаме диетолози, защо са ни нутриционисти?

За разлика от диетолозите, нутриционистите се интересуват от цялостното състояние на човека, с когото работят. За тях най-важен е индивидуалният подход към всеки. От услугите на нутрициониста обикновено се възползват хора, които държат чрез начина си на хранене да постигнат здравословен и дълъг живот, да изглеждат и да се чувстват добре и да се справят с някакви здравословни проблеми. 

Работата на холистичния нутриционист е да повлияе благотворно на човек във всички посоки – хранене (същност, периодичност, качество), лечение, физическата активност, светоглед, самочувствие и себевъзприемане. Целта е дълготраен ефект. Клиентът трябва да се храни правилно и здравословно не само докато работи с професионалиста, а и да придобие добри хранителни навици в бъдеще.

Най-честите методи за лечение са хомеопатия, рейки, йога и кинезитерапия.
Освен здраве за тялото, холистичните нутриционисти помагат да се оздрави и мисленето на човек, най-вече чрез методи от психологията

Нутриционистът се грижи и за физическа активност на клиента си, като организира различни тренинги, упражнения с цел профилактика или специализирани, насочени за решаване на конкретния му проблем. 

Всички диетолози са нутриционисти, но не всички нутриционисти са диетолози.

Юридически разликата между диетолог и нутриционист е обособена по различен начин в различните държави. В някои щати в САЩ нутриционистът не е законово обособена професия, а е само хоби. Освен за храна и хранене, професионалните нутриционисти трябва да имат познания по индустриален мениджмънт, химия, биология, биохимия, микробиология, социология и психология. В Канада се намира един от големите университети, подготвящ специалисти в тази област. 

А защо холистични?

Коренът на думата холистика - „холи", означава цял. Оттук и целта и предметът на холистиката – човекът, приеман като единно и неделимо цяло. В холистиката от особено значение е взаимовръзката между умствено-духовната страна на човека, химическите елементи (най-вече като храна, която той поема) и физическата му страна. Холистичната нутрицистика цели човешкият организъм да бъде изчистен от токсините и да се увеличи приема на естествени, пълноценни, обикновено сурови храни. Целта е да се подобри здравословното и общото състояние на човека.

Има няколко основни храни, които отслабват холистичната взаимозависимост -захарта, бялото брашно, хранителните консерванти и подобрители (ароматизатори, набухватели), никотинът, кофеинът, алкохолът, наркотиците, лекарствата и др. Към тях неизбежно трябва да прибавим и токсините, които човек приема не директно през устата си, а по други начини от околната среда – през носа (вдишване), чрез порите (къпане в различни водоеми) и т.н. На всяка лоша храна съответства една или няколко добри, за да се поддържа балансът в тялото.

Тъй като холистичен нутриционист  е сравнително нова професия (особено за България) задължително питайте или искайте да ви покажат документ за образователна степен и квалификация, преди да доверите своето здраве в ръцете на някого. Професионалните нутриционисти обикновено работят съвместно с различни лекари, болници, оздравителни центрове, спа комплекси, затворени общности, ресторанти и хотели, биомагазини и др.

източник:ladyzone.bg

Нутриционист – Понятието нутриционист произлиза от английската дума nutrition, което в превод означава пълноценно хранене. Модерната наука Nutrition се развива динамично през последните 50 и особено през последните 20 години в резултат на изключителната технологизация и химизация на храната, която силно променя състава и ефекта й върху човешкото здраве. В България нутриционистика не се изучава! Такава специалност може да се придобие в чужд университет (главно САЩ, Канада, Обединеното Кралство) и не е коректно лекари или диетолози, които нямат съответната диплома да наричат себе си нутриционисти.

10 неща, които нутриционистите хапват за закуска

Закуската може да бъде най-важното хранене за деня, но също така е най-голямото предизвикателство. Подготовка за работа е надпревара с времето за повечето от нас, независимо дали сте се успали, тренировката ви продължава по-дълго или сте прекарали твърде дълго под душа, закуска обикновено е последното нещо, за което си мислите. Ето защо ние попитахме седем диетолози, двама лекари и един треньор за здравословните неща, които те приготвят в оживените сутрини. Откраднете си трикове и започнете да закусвате здравословно по-често.

1. Матча латте
Вместо да започвате деня си с кафе на гладно, пригответе си латте с чай матча и кокосово масло. Матча енергизира тялото без да имате нужда от кофеин, а кокосовота масло набавя полезни мазнини и хранителни вещества.
2. Овсени ядки със спанак, домати и лук
Колкото и странно да звучи можете да комбинирате овесените си ядки със стръкчета пресен спанак, нарязани домати и карамелизиран лук. Закуската ще е питателна и нестандартна, а полезните й свойства гарантирани.
3. Боровинково смути
Стартирайте деня си с това смути, като го приготвите от пресни боровинки, неподсладено кокосово мляко и вегански протеин на прах – това ще ви държи в кондиция до обяд.
4. Вечерята за закуска – сьомга или пиле със зеленчуци
Можете да ги приготвите от предишната вечер, а на сутринта просто да ги затоплите. И кой казва, че не можете да закусите със сьомга или пиле!
5. Овесена каша
Можете да приготвите овесена каша с няколко резена ябълка, бадемово масло, една чаена лъжичка семена чиа, поръсете канела или какао. Маслото от бадем и чиа семената стабилизират нивата на кръвната захар, зареждат с протеини и добавят здравословни мазнини, за да се чувствате удовлетворени до обяд.
6. Зелено смути
Това е една от любимите ни рецепти: замразени банани, бадемово или кокосово мляко, тахан, една фурма или сушени смокини, шепа зеле или спанак и канела. Блендирате и се наслжадвате на свежест и вкус, докато дойде време за обяд.
7. Кисело мляко с мюсли
Един класически подход, с който никога няма да сгрешите. Добавете свежи или сушени плодове, ядки и мед.
8. Палачинки от елда с плодове
Палачинките от елда са един изключително здравословен и вкусен старт на деня. Приготвяте като обикновени палачинки, като просто заменяте бялото брашно с брашно от елда. Добавете плодове по избор, мед или кленов сироп.
9. Смути
Ако през лятото замразявате свежи плодове, през есента и зимата ще можете да си приготвяте сутрин много бързо хранително и вкусно смути. Добавете чиа семена, бадемово мляко и просто пасирайте, за да се насладите на вкуса.
10. Пълнозърнест тост с яйце
Яйцето за закуска може да не е само варено, а приготвено на тиган или плоча и е чудесна добавка към филия пълнозърнест хляб.
Източник: mindbodygreen.com @kitchenstoriessofia.com
Снимка: wikipedia